İçerikler

  •  20.11.2022
  •  Özkan Gürses

Abonman Poliçe Nedir?

Nakliyat sigortaları branşında en önemli poliçe türlerinden biri Abonman poliçesidir.Abonman poliçesi sigortalıların poliçe süresince yapacağı tüm sevkiyatların hangi şartlarla, hangi fiyat ile yapılacağını garanti altına alan bir sözleşmedir. Bu sözleşme Sigortalı ile sigorta şirketi arasında yapılmaktadır.

Abonman poliçeleri emtia nakliyat abonman poliçeleri ve taşıyıcı sorumluluk abonman poliçeleri olmak üzere iki ayrı başlık altında incelemek doğru olacaktır.

Emtia nakliyat abonman poliçesini mal sahiplerinin yaptırması gerekmektedir. Sürekli olarak emtia taşıması bulunan mal sahiplerinin her taşımasında aynı fiyatlama ve koşulların uygulanması için tercih edebileceği abonman sigorta sigortalılara sigorta maliyetlerini önceden tespit edebilme imkanı sağlar.

Taşıyıcı sorumluluk abonman poliçeleri ise yük taşıması yapan taşıyıcıların mal sahiplerine karşı olan sorumluluklarını teminat altına alan poliçelerdir. Taşıyıcılar genellikle emtia sahibinin poliçesi olduğu için poliçeye ihtiyacım yok şeklinde yanılgıya düşebilmektedirler. Bu noktada emtia sahibinin hasarını ödeyen sigorta şirketleri şüphesiz hasarda sorumluluğu bulunan taşıyıcılara rücu davaları açarak hasarlarını sorumlu taraftan temin etme yolunu tercih etmektedirler. Taşıyıcı sorumluluk abonman poliçeleri bu noktada taşıyıcıların sorumlu olduğu hasarlarda taşıyıcıları gelebilecek rücu davalarına karşı korumaktadırlar.

Abonman poliçelerin sigortalılar için hem şart hem de fiyat anlamında avantaj sağladığını da söyleyemek mümkündür. Sigortalılar abonman poliçesi teklif aşamalarında yıl içindeki yapacakları tahmini sevkiyat büyüklüğünü bildirerek daha uygun fiyatlara sahip olabilmektedirler. Toplam sevkiyat adedi ve toplam taşınan emtia bedeli yüksek olan sigortalılar daha düşük oranda sevkiyat yapan ve toplamda daha az emtia taşıyan sigortalılara göre daha düşük fiyatlara ve daha iyi poliçe şartlarına sahip olabilmektedirler. Bu büyüklükler ancak abonman poliçeler aracılığı ile ifade edilebilmektedir.

Abonman poliçelerin diğer bir özelliği de iyi niyetli olarak bildirimi unutulmuş, günlük yoğunluk içerisinde poliçesi yaptırılması atlanmış ya da sevkiyatın başlangıcından sonra haberdar olunmuş sevkiyatlara da geriye dönük olarak poliçe alma imkanı sağlamasıdır. Özellikle sevkiyatları başladıktan sonra poliçe yaptırmak zorunda kalan sigortalılar genellikle istedikleri teminatları bulamamaktadır. Bu durumda abonman poliçesi yaptırmaları her sevkiyatlarına geriye dönük olarak abonman sözleşmelerinde sabitlenmiş şartlar ve fiyatlar ile poliçe alabilmelerine imkan sağlamaktadır.

Teminatta.com’un hem emtia sahiplerine hem de taşıyıcılara yönelik hazırladığı abonman ürünlerine kolay, pratik ve anlaşılır arayüzü sayesinde web sitemizden kendiniz ulaşabileceğiniz gibi, dilerseniz konusunda uzman nakliyat sigortası danışmanlarımıza 0850 515 10 10 numaralı çağrı merkezimizden ulaşarakta sahip olabilirsiniz.

Login
Teminatta.com'a

Giriş Yap

Confirm Title
Confirm Message
Tamam
Kapat
Confirm Title
Kapat
İngilizce Basım
Cep Telefonu Doğrula
Lütfen Cep Telefonunuza gelen 6 haneli doğrulama kodunu giriniz.
Sms Onayla